Assessed value
$524,090
$253,260 bldg · $209,090 land
Acreage
6.49 ac
$80,753 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2002
2,284 sqft
Owner mailing
BOYD S. KATHLEEN & BOYD MARIAN M. FIDUCI, 5606 W AMHERST AVE, DALLAS, TX 75209
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 2002
- Living area
- 2,284 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Jan 20, 2026
— BOYD MICHAEL MIDDLEBROOK ESTATE OF
Bk/Pg 0139/0585
Jan 26, 2022
— BOYD MICHAEL MIDDLEBROOK
Bk/Pg 0134/0068
Dec 16, 2009
— BOYD MICHAEL MIDDLEBROOK TRUSTEE OF
Bk/Pg 0109/0714
Sep 25, 2003
— BOYD MICHAEL M
Bk/Pg 0091/0129
Sep 23, 1999
— BOYD MICHAEL M
Bk/Pg 0075/0885
Apr 15, 1972
— HOUHOULIS JOHN C & CATHLEEN P
Bk/Pg 0032/0628
More on Goldmine Rd
24 GOLDMINE RD
$543,200 · 14.1 ac · Built 1973
35 GOLDMINE RD
$984,340 · 15.01 ac · Built 1967
42 GOLDMINE RD
$461,020 · 13.61 ac · Built 1962
45 GOLDMINE RD
$799,750 · 53.62 ac · Built 1979
52 GOLDMINE RD
$219,940 · 0.5 ac · Built 1950
56 GOLDMINE RD
$511,070 · 0.98 ac · Built 2006
64 GOLDMINE RD
$480,830 · 4.01 ac · Built 1940
76 GOLDMINE RD
$676,060 · 7 ac · Built 1980