Assessed value
$461,020
$239,470 bldg · $221,550 land
Acreage
13.61 ac
$33,874 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1962
2,436 sqft
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1962
- Living area
- 2,436 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding/Brick
- Heat
- Electric Baseboard · Electric
Recorded sales
Nov 29, 2022
— YOUNG ALICE
Bk/Pg 0135/0667
Oct 18, 2016
— YOUNG ALICE TRUSTEE
Bk/Pg 0123/0805
May 3, 2016
— POWER HARRIET CLAIRE ESTATE
Bk/Pg 0122/1162
Feb 18, 2016
— POWER HARRIET CLAIRE ESTATE
Bk/Pg 0122/0883
Nov 21, 1961
— POWER HARRIET CLAIRE
Bk/Pg 0028/0152
More on Goldmine Rd
7 GOLDMINE RD
$524,090 · 6.49 ac · Built 2002
24 GOLDMINE RD
$543,200 · 14.1 ac · Built 1973
35 GOLDMINE RD
$984,340 · 15.01 ac · Built 1967
45 GOLDMINE RD
$799,750 · 53.62 ac · Built 1979
52 GOLDMINE RD
$219,940 · 0.5 ac · Built 1950
56 GOLDMINE RD
$511,070 · 0.98 ac · Built 2006
64 GOLDMINE RD
$480,830 · 4.01 ac · Built 1940
76 GOLDMINE RD
$676,060 · 7 ac · Built 1980