Assessed value
$543,200
$211,470 bldg · $320,180 land
Acreage
14.1 ac
$38,525 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1973
1,920 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 1973
- Living area
- 1,920 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles/Brick
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Apr 25, 2017
— FLYNN DEIRDRE ANN &
Bk/Pg 0124/0757
Feb 22, 2002
— ROSENFELD WILLIAM J & SERPIL T
Bk/Pg 0082/0625
Oct 25, 1994
— MACDONALD DONALD C & DONALD TRUSTEE
Bk/Pg 0063/0293
More on Goldmine Rd
7 GOLDMINE RD
$524,090 · 6.49 ac · Built 2002
35 GOLDMINE RD
$984,340 · 15.01 ac · Built 1967
42 GOLDMINE RD
$461,020 · 13.61 ac · Built 1962
45 GOLDMINE RD
$799,750 · 53.62 ac · Built 1979
52 GOLDMINE RD
$219,940 · 0.5 ac · Built 1950
56 GOLDMINE RD
$511,070 · 0.98 ac · Built 2006
64 GOLDMINE RD
$480,830 · 4.01 ac · Built 1940
76 GOLDMINE RD
$676,060 · 7 ac · Built 1980