Assessed value
$1,918,910
$1,206,590 bldg · $624,960 land
Acreage
15 ac
$127,927 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1740
6,658 sqft
Owner mailing
163 RIVER RD, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1740
- Living area
- 6,658 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Nov 17, 2020
— SHERMAN JOAN K REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0130/1162
Dec 15, 2011
— SHERMAN JOAN K & MARC S
Bk/Pg 0114/0273
Mar 7, 2008
— JM ROXBURY LLC
Bk/Pg 0105/0734
Aug 28, 2001
— KATZENBERG MARC & SUSAN
Bk/Pg 0080/0610
Jul 8, 1993
— KARLTON DARLA J
Bk/Pg 0060/0430
More on River Rd
2 RIVER RD
$516,180 · 0.5 ac · Built 1920
22 RIVER RD
$773,920 · 3.23 ac · Built 1993
32 RIVER RD
$544,670 · 3 ac · Built 1985
33 RIVER RD
$840,210 · 45 ac · Built 1880
38 RIVER RD
$549,290 · 3.21 ac · Built 1984
42 RIVER RD
$799,960 · 3.77 ac · Built 1995
48 RIVER RD
$540,260 · 3.25 ac · Built 1982
55 RIVER RD
$602,770 · 57 ac