Assessed value
$451,850
$278,320 bldg · $173,530 land
Acreage
4.03 ac
$112,122 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2026
2,287 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 2026
- Living area
- 2,287 sqft · 1.0 story
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Dec 16, 2025
— HORRIGAN WILLIAM JR
Bk/Pg 0139/0465
May 20, 2025
— STEARMAN ACRES LLC
Bk/Pg 0138/0786
More on Chalybes Rd West
57 CHALYBES RD WEST
$271,180 · 1.81 ac · Built 1959
60 CHALYBES RD WEST
$458,010 · 3 ac · Built 1974
64 CHALYBES RD WEST
$333,480 · 2.84 ac · Built 1975
65 CHALYBES RD WEST
$326,410 · 4 ac · Built 1958
68 CHALYBES RD WEST
$693,770 · 8.27 ac · Built 2002
71 CHALYBES RD WEST
$1,595,510 · 5.91 ac · Built 2002
80 CHALYBES RD WEST
$669,830 · 5.02 ac · Built 1984
81 CHALYBES RD WEST
$173,320 · 4.01 ac