Assessed value
$1,064,140
$714,630 bldg · $318,640 land
Acreage
7.98 ac
$133,351 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1999
2,652 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1999
- Living area
- 2,652 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Mar 19, 2019
— NAIK AMOL S &
Bk/Pg 0127/0486
Mar 19, 2019
— COPLOFF JEFFREY L TRUSTEE
Bk/Pg 0127/0482
Nov 22, 2013
— NAIK AMOL & CAMPBELL STEPHANIE
Bk/Pg 0118/1107
May 1, 2007
— RICHARDSON PATRICIA TRUSTEE
Bk/Pg 0103/0504
Aug 24, 1999
— MCKEON LYDIA G
Bk/Pg 0075/0618
Aug 24, 1999
— MCKEON JAMES R & LYDIA G
Bk/Pg 0075/0602
Aug 24, 1999
— HORRIGAN ENTERPRISES LLC
Bk/Pg 0075/0600
Sep 16, 1997
— HORRIGAN WILLIAM JR & ROBERT K
Bk/Pg 0069/0569
More on River Rd
2 RIVER RD
$516,180 · 0.5 ac · Built 1920
22 RIVER RD
$773,920 · 3.23 ac · Built 1993
32 RIVER RD
$544,670 · 3 ac · Built 1985
33 RIVER RD
$840,210 · 45 ac · Built 1880
38 RIVER RD
$549,290 · 3.21 ac · Built 1984
42 RIVER RD
$799,960 · 3.77 ac · Built 1995
48 RIVER RD
$540,260 · 3.25 ac · Built 1982
55 RIVER RD
$602,770 · 57 ac