Assessed value
$631,470
$481,740 bldg · $149,730 land
Acreage
21.07 ac
$29,970 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2000
4,062 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 2000
- Living area
- 4,062 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Nov 13, 2009
— FISCHETTI JOSEPH A & LISA N
Bk/Pg 0109/0416
Aug 23, 2007
— FISCHETTI LISA N
Bk/Pg 0104/0361
Mar 17, 1998
— FISCHETTI JOSEPH A JR & LISA N
Bk/Pg 0071/0025
More on Transylvania Rd
4 TRANSYLVANIA RD
$5,460 · 0.65 ac
8 TRANSYLVANIA RD
$537,110 · 3.01 ac · Built 1992
18 TRANSYLVANIA RD
$398,720 · 3.02 ac · Built 1996
24 TRANSYLVANIA RD
$380,940 · 3.05 ac · Built 1997
32 TRANSYLVANIA RD
$631,750 · 3.06 ac · Built 1992
34 TRANSYLVANIA RD
$474,320 · 5.09 ac · Built 1992
36 TRANSYLVANIA RD
$349,650 · 4.7 ac · Built 1973
39 TRANSYLVANIA RD
$358,330 · 3.11 ac · Built 2000