Assessed value
$824,110
$406,350 bldg · $417,760 land
Acreage
10.67 ac
$77,236 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2003
3,411 sqft
Owner mailing
66 PAINTER RIDGE RD, ROXBURY, CT 06783-1108
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 2003
- Living area
- 3,411 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Jan 28, 2025
— YOUNG RICHARD I REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0138/0131
Sep 30, 2005
— YOUNG RICHARD I
Bk/Pg 0098/1048
Oct 13, 2001
— HOFFER JOHN W JR
Bk/Pg 0080/1155
Feb 7, 1997
— MORASH FAMILY LIMITED PARTNERSHIP
Bk/Pg 0068/0106
More on Painter Ridge Rd
4 PAINTER RIDGE RD
$777,350 · 3.93 ac · Built 1962
17 PAINTER RIDGE RD
$1,942,920 · 23.87 ac · Built 1984
20 PAINTER RIDGE RD
$323,960 · 2.72 ac · Built 1965
24 PAINTER RIDGE RD
$1,528,660 · 4.26 ac · Built 2007
26 PAINTER RIDGE RD
$1,017,100 · 7.42 ac · Built 2015
35 PAINTER RIDGE RD
$712,390 · 8.64 ac · Built 1980
37 PAINTER RIDGE RD
$162,400 · 3 ac
45 PAINTER RIDGE RD
$606,480 · 4.38 ac · Built 2000