Assessed value
$1,270,010
$991,620 bldg · $238,770 land
Acreage
8.04 ac
$157,961 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1988
5,113 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1988
- Living area
- 5,113 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingles/Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Oct 21, 1999
— ROSS STUART
Bk/Pg 0075/1067
Oct 2, 1997
— ROSS STUART & SHEIB PETER EST
Bk/Pg 0069/0774
Apr 7, 1992
— ROSS STUART & SHEIB PETER
Bk/Pg 0057/0518
More on Rucum Rd
6 RUCUM RD
$460,740 · 28.43 ac · Built 1860
12 RUCUM RD
$1,433,390 · 3.25 ac · Built 1865
18 RUCUM RD
$136,080 · 3.75 ac
33 RUCUM RD
$470,050 · 3 ac · Built 1924
34 RUCUM RD
$723,240 · 3.22 ac · Built 1735
36 RUCUM RD
$690,550 · 10.88 ac · Built 1790
41 RUCUM RD
$758,940 · 3.46 ac · Built 1981
52 RUCUM RD
$627,620 · 7.17 ac · Built 1968