Assessed value
$1,779,260
$1,500,940 bldg · $235,480 land
Acreage
39.25 ac
$45,331 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1960
6,384 sqft
Owner mailing
Painter, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Barn
- Year built
- 1960
- Living area
- 6,384 sqft · 1.0 story
- Heat
- Radiant · Oil
Recorded sales
Nov 12, 2014
— ARMENT BRIAN
Bk/Pg 0120/0619
Sep 9, 2014
— US BANK TRUST NA
Bk/Pg 0120/0188
Jul 23, 2014
— JPMORGAN CHASE BANK N A
Bk/Pg 0119/1207
Jul 18, 2000
— HYLEN STEVE H L & KATIE
Bk/Pg 0077/0698
May 11, 2000
— HYLEN STEVE H L & KATIE
Bk/Pg 0077/0200
Feb 7, 1997
— MORASH FAMILY LTD PARTNERSHIP
Bk/Pg 0068/0106
More on Painter Ridge Rd
4 PAINTER RIDGE RD
$777,350 · 3.93 ac · Built 1962
17 PAINTER RIDGE RD
$1,942,920 · 23.87 ac · Built 1984
20 PAINTER RIDGE RD
$323,960 · 2.72 ac · Built 1965
24 PAINTER RIDGE RD
$1,528,660 · 4.26 ac · Built 2007
26 PAINTER RIDGE RD
$1,017,100 · 7.42 ac · Built 2015
35 PAINTER RIDGE RD
$712,390 · 8.64 ac · Built 1980
37 PAINTER RIDGE RD
$162,400 · 3 ac
45 PAINTER RIDGE RD
$606,480 · 4.38 ac · Built 2000