Skip to main content

Parcel · Map 08 · Block 007

8 HODGE RD

Owner: FELDER SAMUEL D &

Assessed value

$406,980

$182,280 bldg · $224,700 land

Acreage

4.43 ac

$91,869 / ac

Land use

Residential

C

Year built

1830

1,761 sqft

Owner mailing

Roxbury, CT

Building

Style
Traditional
Year built
1830
Living area
1,761 sqft · 2.3 stories
Exterior
Clapboards
Heat
Forced Hot Air · Oil

Recorded sales

  1. Mar 12, 1992

    FELDER SAMUEL D &

    Bk/Pg 0057/0379

More on Hodge Rd

View source assessor card