Assessed value
$925,820
$475,230 bldg · $385,770 land
Acreage
20.43 ac
$45,317 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1950
5,493 sqft
Owner mailing
175 W 93RD ST PH C, NEW YORK, NY 10025
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Traditional
- Year built
- 1950
- Living area
- 5,493 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Aug 22, 2019
— PERATIS KATHLEEN REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0128/0281
Jul 30, 2019
— FRANK KATHLEEN PERATIS
Bk/Pg 0128/0151
Dec 13, 2018
— FRANK KATHLEEN PERATIS & RICHARD ESTATE
Bk/Pg 0126/1248
Oct 27, 2017
— FRANK KATHLEEN PERATIS & RICHARD ESTATE
Bk/Pg 0125/0511
May 1, 1997
— FRANK KATHLEEN PERATIS & RICHARD
Bk/Pg 0068/0643
Sep 30, 1976
— FRANK RICHARD
Bk/Pg 0035/0888
More on Goldmine Rd
7 GOLDMINE RD
$524,090 · 6.49 ac · Built 2002
24 GOLDMINE RD
$543,200 · 14.1 ac · Built 1973
35 GOLDMINE RD
$984,340 · 15.01 ac · Built 1967
42 GOLDMINE RD
$461,020 · 13.61 ac · Built 1962
45 GOLDMINE RD
$799,750 · 53.62 ac · Built 1979
52 GOLDMINE RD
$219,940 · 0.5 ac · Built 1950
56 GOLDMINE RD
$511,070 · 0.98 ac · Built 2006
64 GOLDMINE RD
$480,830 · 4.01 ac · Built 1940