Assessed value
$543,130
$296,520 bldg · $225,470 land
Acreage
6.44 ac
$84,337 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1976
2,052 sqft
Owner mailing
New Rochelle, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1976
- Living area
- 2,052 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Wood Shingles/Brick
- Heat
- Heat Pump · Electric
Recorded sales
Jul 27, 2021
— HOCKING DOUGLAS WYATT
Bk/Pg 0132/1078
Oct 29, 2019
— ABBOTT JAMES
Bk/Pg 0128/0622
Nov 30, 2017
— HOCKING JANE A ESTATE
Bk/Pg 0125/0697
Jul 5, 2017
— HOCKING JANE A ESTATE
Bk/Pg 0125/0026
Sep 24, 2013
— HOCKING JANE A
Bk/Pg 0118/0708
Aug 24, 1995
— HOCKING JAMES R & JANE A
Bk/Pg 0064/0960
More on Rucum Rd
6 RUCUM RD
$460,740 · 28.43 ac · Built 1860
12 RUCUM RD
$1,433,390 · 3.25 ac · Built 1865
18 RUCUM RD
$136,080 · 3.75 ac
33 RUCUM RD
$470,050 · 3 ac · Built 1924
34 RUCUM RD
$723,240 · 3.22 ac · Built 1735
36 RUCUM RD
$690,550 · 10.88 ac · Built 1790
41 RUCUM RD
$758,940 · 3.46 ac · Built 1981
52 RUCUM RD
$627,620 · 7.17 ac · Built 1968